Jak wybrać impregnat do kostki brukowej?

Utwardzenie podłoża z użyciem kostki brukowej to jeden z najskuteczniejszych sposobów na tworzenie podjazdów czy parkingów. Żeby powierzchnia przez długi czas utrzymała doskonały wygląd, konieczna jest regularna pielęgnacja. Odpowiednio zastosowany impregnat do kostki brukowej umożliwia zabezpieczenie podłoża. Jak wybrać ten właściwy?

Impregnacja i konserwacja kostki brukowej – kiedy będą konieczne?

Kostka brukowa jest materiałem chętnie wykorzystywanym do utwardzania podłoży. Stosuje się ją nie tylko na parkingach czy podjazdach do domów mieszkalnych. Kostki brukowe znajdują zastosowanie przy zabudowie miejskiej architektury, ścieżek rowerowych czy placów zabaw. Cenione są przede wszystkim za trwałość, ponieważ do ich produkcji wykorzystuje się mieszanki betonowe. Co ważne, powierzchnia tworzona z kostek brukowych przepuszcza wilgoć i pozwala na odprowadzenie jej z powierzchni placu lub parkingu.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Mimo ogromnej trwałości mieszanek betonowych ten materiał również może ulegać zniszczeniu i uszkodzeniu. Choć kostki brukowe w większości przypadków są fabrycznie impregnowane, preparat z biegiem czasu zostaje wypłukany. Dlatego po kilku latach użytkowania zalecana jest impregnacja kostki brukowej. Ma ona na celu zabezpieczenie poszczególnych płytek przed chłonięciem wilgoci, co może powodować pękanie w czasie mrozów i rozwój mikroorganizmów. Dodatkowo do dobry impregnat do kostki brukowej ogranicza chłonność kostek także, jeśli chodzi o substancje tłuste. To sprawia, że podłoże nie brudzi się nawet od rozlanego oleju czy tłuszczu spożywczego.

Efekt mokrej kostki czy naturalny kolor – jaki impregnat do kostki brukowej wybrać?

Przeglądając oferty marketów budowlanych, możesz być zakłopotany różnorodnością produktów do zabezpieczenia bruku. Jeden impregnat do kostki nadaje kolorów, inny zabezpiecza, a na opakowaniu kolejnego znajdziesz informację o efekcie mokrej kostki. Jak najbardziej zasadne jest pytanie: jaki impregnat do kostki brukowej będzie odpowiedni?


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Zobacz także:  Remont poddasza kosztorys

Zacznij od wyboru bazy preparatu. Tańsze środki tworzone są na bazie rozpuszczalników wodnych, co wpływa na ich słabą żywotność. Mogą okazać się skuteczne przez jeden lub dwa sezony, a następnie proces impregnacji trzeba będzie powtarzać. Znacznie lepsze efekty dają impregnaty do kostki brukowej tworzone na bazie silikonu i butanolu. Te związki dłużej zachowują trwałość i nie trzeba często powtarzać procesu impregnacji.

Wybierając preparat, zwróć uwagę także na jego właściwości. Standardowe środki mają za zadanie jedynie zapobiegać przed wnikaniem wilgoci i brudu do wewnątrz kostki. Istnieją jednak środki, których działanie jest szersze. Wspomniany wcześniej silikon jest składnikiem impregnatów barwiących do kostki brukowej. Znakomicie wydobywa naturalną kolorystykę, dzięki czemu kostka wygląda jak nowa. Ten sam składnik jest w stanie wywołać tak zwany efekt mokrej kostki. Na powierzchni płytek tworzy się warstwa, która nabłyszcza bruk. Dzięki niej elementy wyglądają tak, jakby przed chwilą zostały umyte lub pokrył je deszcz.

Choć na rynku znajdziesz wiele impregnatów, które nie są tu wymienione, podczas wyboru nie powinien Cię paraliżować strach. Niezależnie od tego, jaki preparat wybierzesz, nie popełnisz błędu i płytki będą zabezpieczone. Nawet nieestetyczny efekt, jaki uzyskasz stosując przypadkowy impregnat do kostki brukowej, zniknie najpóźniej po kilku sezonach.

Impregnacja kostki brukowej krok po kroku

Aplikacja każdego środka może przebiegać nieco inaczej i zanim nałożysz preparat do kostki brukowej, dokładnie zapoznaj się z instrukcją na opakowaniu. Niezależnie od rodzaju środka impregnującego konieczne będzie przygotowanie podłoża, czyli jego dokładne wyczyszczenie. Najpierw musisz usunąć zabrudzenia stałe, czyli zamieść lub zmyć powierzchnię wodą pod ciśnieniem. W szczególnie zabrudzonych miejscach, gdzie widoczne są tłuste plamy, warto użyć specjalnych środków czyszczących. Przed nałożeniem środka należy odczekać do całkowitego wyschnięcia powierzchni.

Zobacz także:  Beton stemplowany - ciekawa dekoracja minimalistyczna

Sama aplikacja preparatu może być przeprowadzona za pomocą wałka malarskiego lub mechanicznie z użyciem agregatu. Najczęściej producent zaleca wykonanie dwóch lub trzech warstw, jednak sam ocenisz efekt i zadecydujesz o konieczności stworzenia kolejnych. Nakładanie impregnatu do kostki brukowej należy przeprowadzać na wiosnę lub latem, kiedy ryzyko opadów deszczu jest minimalne. Na pracę wybierz dzień słoneczny, jednak prace zacznij wcześnie rano lub wieczorem. Dzięki temu powierzchnia nie nagrzeje się mocno, co pozwala na naturalne wchłanianie i wiązanie preparatu.

Pierwszy proces konserwacji kostki brukowej za pomocą impregnatu warto przeprowadzić kilka sezonów po ułożeniu powierzchni. Kiedy uznasz, że podłoże traci kolorystykę i staje się matowe, będzie to odpowiedni moment. Czas prowadzenia kolejnych prac wyznaczy informacja na opakowaniu lub Twoje osobiste spostrzeżenia.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac