Hydroizolacja fundamentów – rodzaje i sposób wykonania

Zabezpieczenie obiektu przed wilgocią następuje niemal na każdym etapie budowy, także przy pracach budowlanych poniżej poziomu gruntu. Choć hydroizolacja fundamentów jest stosunkowo drogim i trudnym procesem, nie można go zaniedbywać. Podpowiadamy, dlaczego jest ważna i jakich materiałów użyć do zabezpieczania fundamentów przed wilgocią.

Izolacja przeciwwodna fundamentów – jakie ma znaczenie?

Większość materiałów budowlanych używanych do wznoszenia konstrukcji obiektów ma jedną wspólną wadę – chłonie wilgoć. Długotrwałe działanie wody na materiały może powodować postępującą biodegradację, wypłukiwanie niektórych składników, a w efekcie osłabienie struktury. Chyba nie trzeba tłumaczyć, że w przypadku ścian i ław fundamentowych może to mieć ogromne znaczenie dla stabilności całego obiektu. Zatem izolacja przeciwwodna fundamentów musi być przeprowadzona z najwyższą starannością.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Izolację wykonuje się już po zakończeniu prac murarskich w obrębie fundamentów. Nakładana jest bezpośrednio na ścianę, choć w szczególnych przypadkach stosuje się jest dodatkową hydroizolację na styropian. Warstwa ochronna powinna tworzyć całość prowadzoną wokół fundamentów i podpiwniczonych ścian. Tylko wówczas jest szansa na to, że hydroizolacja fundamentów będzie skuteczna. Co istotne, wszystkie prace po zakończeniu budowy będą niewidoczne, ponieważ zasłoni je ziemia. Widoczny będzie jedynie efekt dobrze lub źle przeprowadzonych prac. Dlatego najlepiej będzie powierzyć te prace solidnej firmie, która przeprowadzi je sumiennie.

Hydroizolacje fundamentów – rodzaje

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów ma tworzyć szczelną całość, jednak sam proces można podzielić na kilka typów. Możesz spotkać się z pojęciem hydroizolacji fundamentów pionowej lub poziomej. Pierwszy wariant chroni przed podciąganiem kapilarnym wody i stosuje się go przy łączeniu ściany fundamentowej z zewnętrzną ścianą budynku. Z kolei izolacja pionowa stanowi zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią pochodzącą z wód gruntowych oraz opadowych. Montuje się ją na pionowych podpiwniczonych ścianach budynku i fundamentach.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Zobacz także:  Dofinansowanie do remontu zabytkowego domu prywatnego

Dodatkowy podział, z jakim możesz się spotkać w przypadku hydroizolacji fundamentów, dotyczy ilości zastosowanych materiałów izolacyjnych. Tu można podzielić izolację na lekką, średnią i ciężką. Wybór konkretnego rozwiązania i zastosowanie do niego odpowiednich materiałów zależy od warunków wodnych w obrębie gruntu. O tym, czym zabezpieczyć fundament przed wilgocią i jakie materiały do tego zastosować decyduje projektant.

Czym zabezpieczyć fundament przed wilgocią?

Do tworzenia izolacji nie można zastosować przypadkowych materiałów. Pod powierzchnią gruntu izolacja będzie narażona nie tylko na stałe działanie wilgoci oraz jej napór. Występują tam także zmienne i skrajne temperatury, a do uszkodzenia może dojść w wyniku drobnego poruszania się mas ziemi. Dlatego hydroizolacja fundamentów musi być przeprowadzona z użyciem dobrych materiałów, a także dopasowanych do przewidywalnych warunków.

Podstawowym materiałem stosowanym do zabezpieczania ścian podziemnych jest papa. Choć obecnie stosuje się ją już w mniejszym zakresie z uwagi na słabą trwałość, przez wiele lat była najskuteczniejszym sposobem na stworzenie izolacji. Obecnie większą popularnością cieszy się masa hydroizolacyjna do fundamentów, nazywana często papą lub folią w płynie. Są to preparaty na bazie mas bitumicznych lub żywic, które nakłada się za pomocą wałków lub metodami natryskowymi. Preparaty do izolacji fundamentów pozostają elastyczne przez wiele lat, dlatego precyzyjna aplikacja gwarantuje szczelność izolacji. Masy często stanowią uzupełnienie izolacji z papy lub folii. Dodatkowym zabezpieczeniem izolacji z papy lub mas bitumicznych jest folia kubełkowa. To zapora mechaniczna wykonana z tworzywa sztucznego. Nie zapewnia tak dobrej izolacji przeciwwilgociowej, jednak chroni fundament przed naporem podnoszącej się wody gruntowej lub przemieszczającymi masami gruntu. Folia uzupełnia inne preparaty do izolacji fundamentów, jednak nie stanowi samodzielnego zabezpieczenia.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac