Gruntowanie przed malowaniem – kiedy i jak przeprowadzić?
Nakładając farbę wykończeniową na ścianę, każdy marzy o idealnie gładkiej i pięknej powierzchni. Jednak żeby taką uzyskać, potrzebne są zabiegi poprzedzające samo malowanie. Gruntowanie przed malowaniem to jeden ze sposobów na to, żeby pomieszczenie wyglądało imponująco. Co daje ten proces i czy zawsze należy go przeprowadzać?
W czym pomaga gruntowanie ścian?
Choć dla laika gruntowanie ścian może kojarzyć się z czymś skomplikowanym, tak naprawdę nie ma się czego obawiać. Ta metoda polega na nałożeniu na ściany odpowiedniego preparatu. Proces przeprowadza się przed rozpoczęciem prac malarskich, najlepiej w dzień poprzedzający malowanie.
Gruntowanie ścian przed malowaniem niesie ze sobą wiele korzyści. Pierwszą z nich jest wyrównanie chłonności ścian na całej ich powierzchni. Dzięki temu podczas nakładania farby uda się uniknąć zacieków czy miejsc, w których farba nie trzyma się dobrze podłoża. Zagruntowana ściana jest też bardziej gładka, dzięki czemu farba lepiej się rozprowadza.
Wyrównanie chłonności powierzchni to w zasadzie obniżenie tego parametru. Grunt do ścian wnika na kilka milimetrów w głąb i po wyschnięciu tworzy barierę dla wilgoci. Nie ogranicza to przyczepności ściany, dlatego farba zatrzymuje się na zewnętrznej powierzchni i nie wnika w dalej. W ten sposób do minimum ograniczone jest zużycie farby, a przez powolne tracenie wilgoci proces wiązania przebiega prawidłowo.
Jakie powierzchnie trzeba gruntować?
Wiele osób podchodzących do remontu zastanawia się, czy przed każdym malowaniem trzeba gruntować ściany? Większośc fachowców poleca gruntowanie przy każdym remoncie. Unikanie tego procesu może powodować problemy związane z puchnącą farbą oraz niejednolitym kolorem powierzchni. Szczególnie sumiennego i właściwego przygotowania wymagają ściany nowe, pokryte tynkiem lub gładzią. To materiały cementowe są najbardziej chłonne, dlatego nałożenie preparatu w ich przypadku jest konieczne.
A co z remontowanymi powierzchniami? Czy gruntować ściany już pomalowane? Jak wspomniano, dla pewności i uzyskania idealnej powierzchni nie warto unikać tego procesu. We wszystkich przypadkach jest to wskazane i należy poprzedzić malowanie właśnie aplikacją gruntu. Jeśli ścierasz farbę lub usuwasz łuszczącą się powierzchnię, warto nałożyć dodatkowo grunt. Podobnie jest w sytuacji, kiedy przejmujesz dom w stanie deweloperskim. Wykonawcy często dla obniżenia kosztów nie gruntują ścian i używają najtańszych farb. Dlatego w tym wypadku również przyda się dokładny grunt pod malowanie.
Wybieramy odpowiedni grunt do ścian
Gruntowanie przed malowaniem wymaga zastosowania odpowiedniego preparatu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów, które opierają się na podobnym składzie. Producenci polecają zastosowanie gruntu tej samej firmy, z której pochodzą farby. Dla Ciebie ważne powinno być to, czy grunt jest gotowy do użytku. W ten sposób unikniesz dodatkowych prac związanych z jego rozrabianiem i przygotowywaniem.
Z reguły grunt pod malowanie ma za zadanie zmniejszyć chłonność ścian. W starszym budownictwie zaprawy mogą zawierać więcej piasku, co powoduje sporą chłonność. Tutaj warto zastosować specjalny grunt głęboko penetrujący. W niektórych sytuacjach potrzebny będzie grunt szczepny, który poprawia przyczepność powierzchni. Taki stosuje się głównie na ścianach żelbetowych, które nie będą pokryte tynkiem, a bezpośrednio malowane.
W bardziej wilgotnych wnętrzach stosuje się wysokiej jakości grunt kwarcowy, który zawiera drobinki minerałów. Tworzą one coś na styl zbrojenia, dzięki któremu powierzchnia uzyskuje jeszcze lepsze parametry. Wybór odpowiedniego preparatu zależy więc głównie od charakteru powierzchni.
Jak gruntować ściany?
Skoro wiesz już czym i kiedy, pora odkryć kolejną tajemnicę. Jak gruntować ściany, żeby uzyskać doskonały efekt? To nie jest skomplikowany proces i nie wymaga znacznej wiedzy czy umiejętności. Wystarczy nałożyć preparat na czyste i gładkie podłoże za pomocą pędzla. Z reguły wystarczy pojedyncza warstwa, aby podłoże miało właściwą chłonność. Na rynku znajdują się preparaty, które nazywane są znacznikami gruntowania. Po ich nałożeniu pojawia się delikatna poświata na ścianie i wiadomo, który fragment był już pokryty preparatem.
Gruntowanie przed malowaniem należy wykonać najlepiej na dobę przed rozpoczęciem prac malarskich. Producenci najczęściej wskazują na 16 godzin, jakie należy odczekać przed nałożeniem farby. Dobrze nałożony i całkowicie związany grunt umożliwi swobodne rozprowadzanie farby po podłożu.
Część klientów pyta specjalistów Adrem, czy gruntujemy ściany przed malowaniem? Przed każdym malowaniem powierzchni wykonujemy ten zabieg. Daje to pewność, że w ten sposób uzyskamy powierzchnię o odpowiedniej chłonności, na której farba ułoży się w wymagany sposób. Mamy na koncie setki remontów pomieszczeń mieszkalnych i biurowych, a takie rozwiązanie sprawdza się za każdym razem. Jeśli zdecydujesz się na remont mieszkania lub będziesz chciał urządzić nowy obiekt oddany w stanie deweloperskim, możesz skorzystać z naszej pomocy.