Etapy budowy domu – jak wznosić dom jednorodzinny?

Kupiłeś działkę budowlaną z myślą o postawieniu na niej swojego wymarzonego domu? Zanim wprowadzisz się do środka, czeka Cię wiele prac, przez które musi przejść każdy inwestor. Wszystkie roboty dzieli się na etapy, co pozwoli Ci łatwiej ocenić, ile jeszcze potrwa budowa i w jakie materiały musisz się zaopatrzyć. Z poradnika dowiesz się jak wybudować dom krok po kroku i co będzie się działo na każdym etapie. Poniższe zestawienie dotyczy budowy domu jednorodzinnego, jednak jego założenia są podobne przy wznoszeniu każdego innego obiektu.

Etap pierwszy – formalności, wnioski, pozwolenia

Podjąłeś decyzję o wzniesieniu domu? Pora przejść do pierwszego etapu, który wydaje się najbardziej żmudny. Często określany jest jako etap zerowy, ponieważ niewiele dzieje się na miejscu Twojego przyszłego domu. Każda budowa domu krok po kroku rozpoczyna się od zakupu działki budowlanej i zgromadzeniu potrzebnych dokumentów oraz zezwoleń. Musisz kupić gotowy projekt domu lub zlecić jego indywidualne przygotowanie.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Przed rozpoczęciem prac nastaw się na wiele wizyt w urzędach administracyjnych i u dostawców mediów. Ten etap budowy domu polega między innymi na takich czynnościach jak:

  • zlecenie wykonania mapy sytuacyjno-wysokościowej u geodety,
  • określenie warunków przyłączenia mediów u dostawców,
  • zdobycie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Następnie wszystkie dokumenty przedstawisz w formie wniosku o pozwolenie na budowę w Starostwie Powiatowym. Urzędnicy mają 65 dni na decyzję, a ta uprawomocni się po kolejnych 14. Dlatego złóż wnioski jeszcze zimą przed rozpoczęciem prac ziemnych. Ten etap jest też odpowiedni, żeby poszukać solidnych wykonawców.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Zobacz także:  Łazienka dla niepełnosprawnych w bloku - to możliwe

Etap drugi – stan zerowy obiektu

Decyzja pozytywna nie oznacza jeszcze, że możesz wziąć w dłoń kielnię i zacząć budowanie domu. W pierwszej kolejności musisz zadbać o właściwe zagospodarowanie terenu. Chodzi tutaj przede wszystkim o ogrodzenie budowy. Musisz też skontaktować się z geodetą, który wyznaczy dokładne miejsce usytuowania budynku. Wszystko musi zgadzać się z planem zagospodarowania, żeby Twój dom nie stał się samowolą budowlaną. Często przesunięcie konstrukcji o metr może sprawić, że obiekt znajdzie się poza nieprzekraczalną linią zabudowy i może zostać wydany nakaz jego rozbiórki.

Dopiero po zakończeniu prac geodezyjnych rozpoczyna się budowa domu od podstaw. Należy wyrównać i utwardzić podłoże, a następnie przystąpić do prac ziemnych. To na tym etapie wykonywane są wszystkie prace w obrębie fundamentów i piwnic.

Etap trzeci – stan surowy otwarty

Na kolejnym etapie budowania domu krok po kroku przyda Ci się już kielnia. Przynajmniej miesiąc po wylaniu fundamentów i stropów piwnic nadchodzi czas na wznoszenie ścian nośnych, murowanie stropów i tworzenie schodów betonowych. Budowa domów od podstaw właśnie na tym etapie przewiduje także tworzenie konstrukcji komina i więźby dachowej. Jeśli projekt takie przewiduje, wstawiane są okna dachowe.

Jak zauważyłeś, budowa domu jednorodzinnego krok po kroku w tym etapie zaczyna rozkręcać się na dobre. To właśnie doprowadzając obiekt do stanu surowego otwartego, będziesz potrzebował największych środków finansowych. Musisz przygotować się na wydatek około połowy wartości całego obiektu. Dobrze rozplanuj prace i zadbaj o to, żeby rozpocząć je na wiosnę. Wówczas nie będziesz musiał obawiać się o ukończenie kolejnego budowy przed zimą.

Etap czwarty – stan surowy zamknięty

Jak przebiega krok po kroku budowa domu jednorodzinnego po zakończeniu stanu surowego otwartego? Kolejny etap to doprowadzenie do zamknięcia obiektu, czyli przygotowania go na zimę. Z reguły prace rozpoczynają się od poprowadzenia instalacji elektrycznych, wodnych i gazowych do wewnątrz obiektu. Po wykonaniu przyłączy wewnątrz domu warto zlecić wykonanie odbiorów technicznych instalacji.

Zobacz także:  Jak odpowietrzyć podłogówkę?

Żeby obiekt był gotowy do zimy, trzeba wstawić wszystkie okna i drzwi. To właśnie stolarka wypełniająca otwory świadczy o zamknięciu obiektu. Kolejność budowy domu przewiduje też nałożenie suchych tynków i uporządkowanie placu wokół budynku. Nie będą już prowadzone prace ciężkimi maszynami, a Twój przyszły ogród od tej pory w mniejszym stopniu będzie przypominał skład budowlany. Dlatego możesz pomyśleć o stałym ogrodzeniu, żeby nie tracić czasu.

Etap piąty – roboty montażowe i wykończeniowe

Jak dalej przebiega budowa domu? Etapy kolejne po zamknięciu obiektu to już prace wykończeniowe. Jeśli zdążyłeś z zamknięciem jesienią i masz do dyspozycji solidną ekipę budowlaną, roboty montażowe i wykończeniowe możesz prowadzić przez całą zimę. To jest pora na wykończenie całej instalacji ogrzewania i montaż urządzeń grzewczych. Na tym etapie montuje się wszystkie akcesoria elektryczne, takie jak gniazda, włączniki czy lampy.

Kolejność prac budowlanych przewiduje po zakończeniu montażu instalacji prace wykończeniowe. Na początek montuje się konstrukcję ścian działowych z suchej zabudowy. Można także pomyśleć o podwieszanych sufitach, czy dociepleniu poddasza. Na podłogach pojawia się wylewka, a ściany i sufity pokrywa gładź.

Ten etap budowy domu obejmuje także prace wykończeniowe w kuchni i łazience, czyli tak zwany biały montaż. Wykańczane są podłogi, a na ściany nakładane są akcesoria wykończeniowe. Wnętrze mieszkania zaczyna przypominać to, które w porozumieniu z Tobą zaprojektował architekt. Jeśli dysponujesz dobrą ekipą budowlaną, zajmie się wszystkimi pracami i nie będziesz musiał szukać oddzielnie glazurników czy instalatorów.

Etap szósty – zakończenie budowy

Kiedy wszystkie etapy budowania domu kończą się, nie oznacza to jeszcze gotowego obiektu. W świetle prawa nie możesz się jeszcze do niego wprowadzić, ponieważ będzie to traktowane jako nielegalne użytkowanie. Budowanie domu krok po kroku musisz zakończyć złożeniem zawiadomienia o wykonaniu wszystkich prac. Wniosek skieruj do właściwego nadzoru budowlanego i nie zapomnij złożyć w nim takich dokumentów jak:

  • dokumentacja odbioru instalacji,
  • świadectwo energetyczne (wystarczy kopia),
  • wypełniony przez kierownika budowy dziennik budowy,
  • oświadczenie kierownika budowy o zgodności stanu domu z projektem i przepisami,
  • inwentaryzację geodezyjną.
Zobacz także:  Ile kosztuje remont dachu i jak to policzyć?

Ciekawą formę przybiera decyzja dozoru technicznego, nazywana też milczącą. Jeśli do trzech tygodni nie zostaną zgłoszone żadne wątpliwości, możesz śmiało wprowadzać się do domu i zamieszkać w nim legalnie. Wspomniane etapy budowy domu jednorodzinnego to jednak nie koniec prac, ponieważ teraz czeka Cię urządzanie i tworzenie wystroju poszczególnych pomieszczeń.

Dom od podstaw – zleć pracę profesjonalistom

Jeśli interesuje Cię budowa domu od A do Z, powinieneś zlecić ją firmie kompleksowo realizującej wszelkie prace budowlane. Dzięki temu unikniesz kłopotów związanych z dobieraniem różnych firm do wykonywania poszczególnych etapów prac. Przy budowie w obrębie Warszawy lub w samym mieście możesz liczyć na usługi firmy Adrem. Dzięki ogromnej bazie sprzętowej i znakomitym specjalistom z wielu dziedzin, budujemy domy krok po kroku od fundamentów, aż po dach.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac