Drzwi prawe czy lewe – jak wybrać właściwe?
Nie wszyscy zwracają uwagę na to, czy na futrynach zamontowane są drzwi lewe, czy prawe. Tymczasem od wyboru odpowiedniego skrzydła i sposobu jego otwierania zależy bezpieczeństwo budynku i komfort korzystania z niego. Jak rozróżnić drzwi prawe od lewych i które czynniki wziąć pod uwagę przy rozmieszczaniu ich wewnątrz mieszkania?
Jak rozróżnić drzwi prawe od lewych?
Często nie zdajemy sobie sprawę, jak ważne dla naszego mieszkania, biura czy obiektu publicznego jest właściwe rozplanowanie drzwi. Dopiero po zamontowaniu część osób dostrzega problem związany z niefunkcjonalnością danego rozwiązania. Podstawowym problem podczas planowania usytuowania drzwi jest brak umiejętności oceny różnic, jakie mają pomiędzy sobą drzwi prawe i lewe. Jak odróżnić poszczególne warianty? Jest na to kilka sposobów, które powinieneś sobie odświeżyć przed przystąpieniem do planowania wnętrza.
Jak ocenić, czy masz przed sobą drzwi prawe, czy lewe? Wystarczy, że sprawdzisz, w którą stronę skrzydło się otwiera i zlokalizujesz umieszczone na nim zawiasy. Przyjmijmy, że masz przed sobą drzwi, do pomieszczenia. Chcąc do niego wejść, musisz pociągnąć je do siebie. W tym wypadku z łatwością ocenisz prawe, czy lewe drzwi masz przed sobą właśnie po zlokalizowaniu zawiasów. Jeśli są po prawej stronie, masz przed sobą drzwi prawostronne i analogicznie z drzwiami lewymi.
Żebyś mógł łatwo poruszać się w tym obszarze, wybierając do domu drzwi prawe i lewe, schemat oceny powinieneś sobie zapamiętać. Przyda Ci się to szczególnie w czasie remontu i wymiany dotychczasowych skrzydeł drzwiowych. Wówczas łatwiej Ci będzie ocenić, które drzwi są potrzebne i jaką ilość skrzydeł danego typu musisz zakupić. Najczęściej wszystkie modele skrzydeł drzwiowych występują w obu wariantach, dlatego nie ma problemu z ich doborem.
Prawe lewe drzwi – które zamontować w domu?
W każdym pomieszczeniu mogą znaleźć się jednocześnie lewe i prawe drzwi. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób urządzimy wnętrze i które rozwiązanie będzie bardziej pasowało. Jeśli urządzasz nowy obiekt, musisz podjąć decyzję, w którą stronę będą otwierały się skrzydła drzwi i jak wpłynie to na funkcjonalność pomieszczenia.
Na rysunkach technicznych projektów budowlanych drzwi zaznaczone są w formie otwartego skrzydła z łukiem informującym o zakresie poruszania się jego krawędzi. Warto więc narysować sobie orientacyjny rzut pomieszczenia i ocenić, co się stanie, jeśli w danym wnętrzu zamontowany będzie określony typ drzwi. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę w czasie projektowania.
Kolizja z traktami komunikacyjnymi
Planując sposób otwierania drzwi, musisz uwzględnić główne trakty komunikacyjne. W mieszkaniu będzie to przedpokój, z którego prowadzi droga do pozostałych pokoi. W wielu biurowcach przez całą długość obiektu przebiega. Zwróć uwagę nie tylko na to, w którą stronę się otwiera skrzydło, ale jakie mają znaczenie dla drożności przejścia lewe czy prawe drzwi. Przy wąskich korytarzach musisz wziąć też pod uwagę bezpieczeństwo użytkowników.
Położenie mebli
Postaraj się nanieść na rysunek meble, które będą stanowiły wyposażenie pomieszczeń. Najważniejsze są szafy i komody, które na stałe będą umieszczone w danym miejscu. Zadbaj, żeby otwierające się drzwi znajdowały się w bezpiecznej odległości od mebli. Nie chodzi tylko o przypadki ich uszkodzenia, ale przede wszystkim o możliwość otwarcia drzwi na oścież.
Położenie pozostałych drzwi
Zwróć uwagę na rozmieszczenie otworów drzwiowych względem siebie. Często z przedpokoju prowadzi kilka wejść do różnych pomieszczeń. Zadbaj o to, żeby podczas otwierania dwóch par drzwi jednocześnie nie dochodziło do ich zderzenia.
Rozmiar wnętrza
Wybór drzwi prawe albo lewe musi uwzględniać również rozmiar pomieszczenia i sposób otwierania się drzwi. Najczęściej w małych pomieszczeniach nie stosuje się drzwi otwieranych do wewnątrz. Taki system może powodować, że mały pokój, pomieszczenie sanitarne lub magazyn staną się jeszcze mniejsze i kompletnie nieustawne.
Funkcjonalność pomieszczenia
Drzwi w pokojach czy biurach często otwierają się do wewnątrz pomieszczeń. Wybierając drzwi prawe, czy lewe pomyśl o funkcjonalności wnętrza. Skrzydło powinno otwierać się na ścianę, dzięki czemu wejście będzie bardziej komfortowe. Ponadto zadbaj o to, żeby przy otwartych drzwiach nie zasłonić wyłączników światła. Stanie się to uciążliwe w czasie opuszczania lub wchodzenia do pomieszczenia po zmroku.
Jeśli remontujesz dom czy inne wnętrze, najpewniej tę pracę wykonał już ktoś dużo wcześniej i możesz jedynie dokonać korekt, analizując funkcjonalność. Musisz jednak pamiętać, że zmieniając drzwi prawe na lewe, dodatkowo będzie potrzebna wymiana ościeżnic.
Drzwi prawe, drzwi lewe – zaufaj profesjonalistom
Niezależnie od tego, czy wybrałeś drzwi prawe, czy lewe, a może w niektórych miejscach stawiasz na drzwi przesuwne, ich montaż może być skomplikowany. W nowym budynku potrzebne będą solidne futryny, od których będzie zależała stabilność drzwi. Poszczególne części mogą wymagać docięcia i precyzyjnego dopasowania do siebie wzajemnie.
Podczas remontu możesz pozostawić dotychczasowe ościeżnice, a drzwi prawe i lewe wystarczy nałożyć na zawiasy. Może się to wydawać proste, jednak z reguły skrzydło wymaga dodatkowej regulacji na zawiasach i czasem przycięcia, co ma dopasować je do wysokości otworu. Bez specjalistycznej wiedzy może to być trudne.
Jeśli potrzebujesz specjalistów, sprawdź ofertę Adrem i zapewnij sobie spokój związany z eksploatacją. Nasi specjaliści zamontują każdy rodzaj drzwi, niezależnie, czy wybierzesz drzwi prawe, czy lewe. W razie problemów z planowaniem rozłożenia drzwi możesz skorzystać z wiedzy naszych specjalistów z dziedziny projektowania. Będziesz miał także gwarancję, że drzwi prawe i lewe znajdą się dokładnie w wyznaczonych miejscach.