Dom na zgłoszenie – kiedy możesz budować bez pozwolenia?

Niewielkie domy rekreacyjne można wznosić na działkach bez konieczności uzyskiwania pozwolenia. To znacznie ułatwia procedury związane ze sprawami urzędowymi i samą budową. Jednak żeby zbudować dom na zgłoszenie, musisz spełnić pewne warunki. Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać, żeby móc wybudować taki dom.

Budowa bez pozwolenia – czy to możliwe?

Budowa domu kojarzy się z morzem formalności, jakie trzeba załatwić w urzędach i biurach projektowych. Projekt budowlany, plan miejscowego zagospodarowania i konieczność prowadzenia dziennika budowy to tylko część z formalności. Tymczasem w myśl ustawy z 2017 roku wznosząc niektóre budynki, nie musisz ubiegać się o zgodę w starostwie powiatowym czy urzędzie gminy. Między innymi to sprawiło, że budowa domu bez pozwolenia zainteresowała wielu inwestorów.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Jednak brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę nie oznacza, że możesz zapomnieć o wszystkich formalnościach. Konieczne jest zgłoszenie zamiaru wzniesienia takiego obiektu. Dom na zgłoszenie wymaga jednak znacznie mniejszej ilości formalności w porównaniu do uzyskania pozwolenia. Poniżej przedstawimy dokładną drogę, przez jaką musisz przejść przy zgłoszeniu chęci rozpoczęcia budowy.

Dom na zgłoszenie – wymiary budynku

Jaki dom bez pozwolenia możesz wybudować na swojej posesji? Przepisy jasno określają maksymalną dopuszczalną powierzchnię takiego budynku. Do ilu metrów dom bez pozwolenia można wybudować? Graniczną powierzchnią jest 35 m2, po przekroczeniu której konieczne będzie uzyskanie pozwolenia. Ponadto budynek nie może być podpiwniczony, musi być wolnostojący i może zawierać poddasze nieużytkowe.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Powierzchnia domku 35m2 na zgłoszenie liczona jest po ścianach zewnętrznych. Zatem powierzchnia wewnątrz budynku będzie nieco mniejsza, na co musisz zwrócić uwagę, realizując własny projekt. Sięgając po gotowe projekty, czy kupując materiał do samodzielnego złożenia, z pewnością otrzymasz obiekt zgodny z przepisami.

Zobacz także:  Podciąg zamiast ściany nośnej - sposoby na zastąpienie ważnej części budynku

Ustawa nie wskazuje na maksymalną wysokość, jakiej nie może przekraczać dom na zgłoszenie. Mowa jest jedynie o jednej kondygnacji takiego budynku, pomijając antresolę czy poddasze nieużytkowe. Na takie ograniczenia może jednak wskazywać Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. W nim, poza charakterem zabudowy i powierzchnią może znaleźć się informacja dotycząca maksymalnej dopuszczalnej wysokości budynku.

Przy okazji warto rozwinąć poruszony wcześniej temat poddasza i antresoli. Poddasze nie może być użytkowe, choć po zakończeniu prac nikt nie będzie sprawdzał, w jaki sposób go zagospodarowałeś. Jednak żeby uniknąć problemów, zadbaj o to, żeby średnia wysokość poddasza nie przekroczyła 1,9 metra, co wskazuje na poddasze nieużytkowe. Z kolei antresola może być zaaranżowana także jako miejsce użytkowe. Jej powierzchnia nie może być większa, niż powierzchnia kondygnacji, tymczasem wysokość powinna być nie mniejsza, niż 2,2 metra.

Budowa na zgłoszenie – na jakiej działce?

Same wymiary budynku to jednak niewystarczająca informacja. Budowa domu bez pozwolenia musi być przeprowadzona na działce o określonej wielkości i charakterystyce. Najlepszym miejscem do wzniesienia takiej konstrukcji jest działka o charakterze rekreacyjnym. Budowa na zgłoszenie nie jest możliwa na obszarze chronionym czy znajdującym się w innych szczególnych strefach. Dlatego przed przystąpieniem do zakupu warto dowiedzieć się, czy na nieruchomości można wznieść taki budynek.

Ważna jest także wielkość nieruchomości. Minimalna powierzchnia, jaką może mieć taka działka to 500 m2. Na mniejszych budowa budynku o takim charakterze jest niemożliwa. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania wielokrotności powierzchni budynku. Oznacza to, że na działce o powierzchni powyżej 1000 m2 możesz wznieść dwie takie konstrukcje. Mogą one być rozlokowane w dowolny sposób na powierzchni działki, nawet w niewielkiej odległości od siebie, jednak nie mogą się stykać.

Planując ulokowanie obiektu na powierzchni działki, musisz stosować się do standardowych przepisów budowlanych. Dotyczy to odległości budynku od granicy działki z uwzględnieniem zabudowy sąsiada. Przy konstrukcjach, których wymiary mieszczą się w przepisach, nie ma problemu oddziaływania budynku na sąsiednie obiekty, dlatego zgoda sąsiadów nie jest konieczna.

Zobacz także:  Zawór różnicowy - co to jest?

Budowa na zgłoszenie dodatkowych obiektów budowlanych

Rekreacyjny dom jednorodzinny na zgłoszenie nie zamyka Ci drogi do wznoszenia pozostałych obiektów. W ramach tej samej powierzchni działki na zgłoszenie możesz zbudować wiatę lub garaż dla samochodów, a także budynek gospodarczy. Na każde 500 m2 działki mogą powstać dwa takie budynki.

Dla wygodnego użytkowania konieczne jest także doprowadzenie mediów. Nie stanowi to obowiązku, jednak z punktu widzenia użytkownika jest niezbędne. Z instalacją prądu i wody użytkowej nie będzie większego problemu. Z kolei kłopot może stanowić kanalizacja, a szambo z koniecznością częstego opróżniania wydaje się niefunkcjonalne. Dlatego warto wybrać oczyszczalnię przydomową o wydajności do 7,5 m3 na dobę, która nie wymaga pozwolenia.

Dom jednorodzinny na zgłoszenie – rozbudowa

Po pewnym czasie może się okazać, że wspomniany dom na zgłoszenie jest za mały. Wówczas pojawi się pytanie o możliwość rozbudowy obiektu o dodatkowe pomieszczenie czy wyższą kondygnację. W tym wypadku, jeśli powierzchnia będzie przekraczała wspomniane 35 m2, prace będą wymagały uzyskania pozwolenia. Wówczas czekają Cię już wszystkie formalności związane z procedurą zgłoszenia.

Na mniejsze ograniczenia natrafisz, jeśli będziesz chciał dobudować konstrukcje przylegające do obiektu. Zgłoszenie prac wystarczy, jeśli będziesz chciał zbudować taras o powierzchni do 35 m2 przylegający do budynku. To pozwoli na znaczne powiększenie powierzchni użytkowej budynku. Ponadto budowa na zgłoszenie może obejmować również oranżerię i ganek, jednak tu również warunkiem jest powierzchnia nieprzekraczająca 35 m2.

Biorąc pod uwagę wszystkie obiekty, które można budować na powierzchni działki 500 m2, robi się z tego pokaźny kompleks. W ramach jednego zgłoszenia lub kilku kolejnych możesz postawić dom z gankiem i tarasem, a także budynek gospodarczy z wiatą. Antresola może powiększać powierzchnię obiektu do ponad 60 m2, co oznacza więcej miejsca, niż w niejednym mieszkaniu w bloku. Trudno się zatem dziwić osobom, które dom na zgłoszenie traktują przynajmniej jako dom letniskowy.

Zgłoszenie budowy domu – niezbędne formalności

W przypadku pozwolenia na budowę konieczne jest załatwienie szeregu formalności. Musisz przedstawić akty własności, zdobyć plany zagospodarowania, wykonać dokładne projekty budowlane i uzyskać zaświadczenie od dostawców wody czy energii elektrycznej. Poza tym istnieje wiele procedur związanych już z samą budową. Konieczne jest prowadzenie dziennika budowy, zatrudnienie kierownika budowy, czy wypełnienie tablicy informacyjnej.

Zobacz także:  Posadzka betonowa - sposób na nowoczesne wykończenie

Wobec wielu formalności sporo inwestorów korzysta z możliwości ich uniknięcia. Zgłoszenie budowy domu nie wymaga wiele i często kończy się już po pierwszej wizycie w urzędzie. Wystarczy, że zdobędziesz mapkę z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i naniesiesz na niej poglądowy rysunek obiektu. W ten sposób zostanie określona jego lokalizacja. Dodatkowo konieczne będzie wypełnienie odpowiedniego wniosku i złożenie go razem z mapką. W dokumentacji warto zaznaczyć, że budujesz dom do rekreacji indywidualnej. Jeśli zgłosisz budynek mieszkalny, konieczne będzie dołożenie do niego projektu budowlanego.

Skąd będziesz wiedział, że możesz rozpocząć pracę? Decyzja dotycząca budowy na zgłoszenie zawsze podejmowana jest w formie milczącej zgody. Co to oznacza? Jeśli przez 21 dni od złożenia dokumentów urzędnicy nie zgłoszą zastrzeżeń, uzyskujesz zgodę na przystąpienie do prac. Taki sposób przyspiesza załatwienie formalności i pozwala na lepszą organizację pracy urzędów. Jednak przez wspomniany czas nie możesz rozpoczynać prac objętych zgłoszeniem, ponieważ może to oznaczać samowolę.

Dom na zgłoszenie – nie wykonuj go sam

Czytając informację dotyczące konieczności dokonania zgłoszenia, możesz dojść do wniosku, że dom na zgłoszenie to prosta i niewymagająca konstrukcja. To, że formalności nie są bardzo skomplikowane, nie oznacza, że obiekt także nie jest trudny do zbudowania. Musi być solidnie osadzony i wzniesiony w stabilnej konstrukcji. Tylko wówczas będziesz miał pewność, że użytkowanie domu będzie bezpieczne.

Jeśli masz doświadczenie budowlane, dostęp do materiałów, dobry projekt i sporo wolnego czasu, możesz podjąć się samodzielnie wykonania takiego obiektu. Z kolei brak choć jednego z wymienionych elementów powinien skłonić Cię do wyboru profesjonalnej firmy wykonawczej. W obrębie Warszawy i okolicznych miejscowości możesz liczyć na specjalistów z Adrem. Skontaktuj się z nami i opowiedz o swoim pomyśle, a my zastanowimy się, w jaki sposób możemy Ci pomóc.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac