Biały montaż – co to jest i jak go przeprowadzić?

Jednym z etapów prac wykończeniowych wewnątrz mieszkania jest biały montaż. Przeprowadzany jest w obrębie łazienki i kuchni, a obejmuje wiele różnorodnych prac. Od prawidłowego wykonania białego montażu zależy nie tylko wygląd całego pomieszczenia, ale także jego funkcjonalność. Dlatego takie prace warto powierzyć ekipie z doświadczeniem i dysponującej właściwym zapleczem sprzętowym. Biały montaż – co to jest? Odpowiedzi znajdziesz w tekście.

Biały montaż – definicja

Trudno znaleźć jedną definicję na to, czym jest biały montaż. Tym terminem określane są najczęściej wszystkie prace wykończeniowe prowadzone w łazience i kuchni. Ten etap wykończenia polega na kompleksowym wyposażeniu tak zwanych “mokrych” pomieszczeń. Chodzi głównie o to, żeby zainstalować wszystkie urządzenia związane z instalacją wodną. Prace startują po zakończeniu montażu przyłączy instalacyjnych, a kończą się oddaniem gotowego pomieszczenia do użytku. To spory zakres prac, który wymaga ogromnej wiedzy technicznej i nienagannej precyzji.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Część wykonawców nieco inaczej traktuje biały montaż. Definicja tego etapu prac polega dla nich tylko na montażu armatury. Problematyczna jest także kwestia instalacji zlewozmywaka w kuchni wobec braku mebli. Dlatego, zanim zlecisz takie prace nowej ekipie budowlanej, dokładnie ustal warunki i precyzyjnie dogadaj się w sprawie zakresu. Może się bowiem okazać, że zostaniesz z niewykończonym pomieszczeniem i będziesz zmuszony szukać kolejnej ekipy.

Biały montaż – co wchodzi w skład tych prac?

Jak wspomniano, różnie definiuje się szczegółowe zadania w ramach tego etapu prac. Jest jednak kilka czynności, które bezwzględnie obejmuje biały montaż. Co wchodzi w skład tych prac?


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


W pierwszej kolejności należy wspomnieć o montażu ceramicznej armatury w łazience czy kuchni. Biały montaż polega na zamocowaniu zlewozmywaka, umywalki, wanny, muszli WC, brodzika i całej kabiny prysznicowej. Akcesoria podłączane są do sieci wodnej i zabezpieczane przed przeciekami. W ramach montażu wykonuje się także mocowania do ściany, podłogi i uszczelnienia.

Zobacz także:  Styl industrialny - jak wprowadzić go do wnętrza?

W zakres prac związanych z białym montażem wliczone są także instalacje armatury do sterowania strumieniem wody. Chodzi o wszystkie baterie przy zlewach i umywalkach. Dodatkowo ekipa zajmuje się również tworzeniem instalacji do miski WC, baterii wannowych lub prysznicowych. W razie potrzeby tworzone są także stelaże do zabudowy wanny lub górnopłuku. Wszystkie te akcesoria muszą być podłączone do systemu kanalizacyjnego.

Najwięcej kontrowersji w przypadku białego montażu sprawiają prace glazurnicze. Powszechnie wykładanie płytek ceramicznych na ścianach i podłogach uznawane jest za jego część. Niestety nie wszyscy wykonawcy podejmują się tego zadania, co może prowadzić do komplikacji i przedłużenia remontu. Dlatego wybierając ekipę remontową lub wykończeniową, zorientuj się, czy wykonują także prace glazurnicze.

Dlaczego biały montaż jest taki istotny?

Jak zauważyłeś, biały montaż obejmuje spory zakres prac. To nie tylko montowanie akcesoriów łazienkowych, ale także zapewnienie właściwego odprowadzania zużytej wody. Wykonawcy muszą zabezpieczyć trudno dostępne miejsca przed przelewaniem i przenikaniem wilgoci. Niezwykle istotne są więc uszczelnienia przestrzeni pomiędzy ścianą a umywalką czy zlewem. Jeszcze bardziej skomplikowane bywa stworzenia zabudowy wanny czy górnopłuku. W tym wypadku poza szczelnością w takiej konstrukcji trzeba zaplanować dostęp do zaworów lub możliwość napraw serwisowych bez rozkuwania ściany.

Zobacz także: PKD budownictwo

Często od monterów wymagane są umiejętności związane z wykonywaniem przyłączy wodnych, ciepłowniczych, czy gazowych. To ma ogromne znaczenie nie tylko dla funkcjonalności, ale także poziomu bezpieczeństwa wewnątrz łazienki. Co z tego, że wybierzesz znakomite i modne akcesoria wykończeniowe, skoro będą przeciekały lub wewnątrz łazienki stale odczuwalny będzie nieprzyjemny stęchły zapach. To kolejny argument za tym, żebyś sumiennie przyłożył się do wyboru odpowiednich wykonawców.

Kto wykonuje biały montaż?

Zlecając biały montaż, cena wykonywania tej usługi ma znaczenie drugorzędne. Bardziej istotne jest powierzenie prac odpowiednim wykonawcom. Tylko wówczas możesz liczyć na stworzenie funkcjonalnej łazienki oraz bezpiecznej kuchni. Na rynku trudno znaleźć ekipy, które specjalizują się tylko w białym montażu. Najczęściej te prace wykonują pracownicy ogólnobudowlani, sporadycznie instalatorzy czy glazurnicy.

Zobacz także:  Jaki spadek dachu na 6 metrach

Jeśli potrzebujesz specjalistów, którym będziesz mógł zaufać, wybierz firmę z wieloletnim doświadczeniem na rynku, mającą w swoich szeregach fachowców z różnych dziedzin. Jednym z takich przedsiębiorstw prężnie działających głównie na stołecznym rynku jest firma Adrem. Zajmujemy się kompleksowymi pracami budowlanymi, wykończeniowymi i remontowymi. W ramach przeprowadzanych zadań realizujemy także biały montaż. Podejmujemy się prac związanych z wykonywaniem i remontem instalacji oraz pracami glazurniczymi. Dzięki temu możesz liczyć na kompleksowe wykonanie całego procesu.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac