Balkon francuski – czym jest i jak go urządzić?
Balkon francuski to określenie na rozwiązanie architektoniczne, które kojarzy się głównie z budynkami wielorodzinnymi. Stanowi sprawne połączenie między balkonem a oknem zewnętrznym, w niektórych przestrzeniach znakomicie wykorzystując zalety obu. Niestety nie trudno wskazać wady tej konstrukcji. Co sprawia, że balkon typu francuskiego stale pojawia się w projektach nowoczesnych budynków?
Co to jest francuski balkon?
Zanim przedstawimy najważniejsze wady, zalety i możliwości aranżacji balkonów francuskich, pora wyjaśnić, czym jest ta konstrukcja. Tym określeniem zwykło się nazywać budowle architektoniczne na elewacji zewnętrznej, które mają na celu lepsze doświetlenie. Brak w nich płyty balkonowej i najczęściej nie ma możliwości wyjścia na zewnątrz. Są to jedynie wysokie okna balkonowe zabezpieczone z zewnątrz balustradą. Francuska nazwa portfenetr, stworzona z połączenia wyrazów okno i drzwi, zdaje się najlepiej wyjaśniać ideę tej konstrukcji. Zresztą, to właśnie we Francji zaczęto stosować takie konstrukcje w barokowych pałacach.
Obecnie balkony francuskie znane są głównie z budynków wielorodzinnych i projektowane w mieszkaniach, które nie mają tradycyjnego balkonu. Znajdziesz je przede wszystkim w wieżowcach w zabudowie miejskiej, choć często projektowane są w budynkach jednorodzinnych. Stanowią w nich dodatek do balkonów i tarasów, a także podkreślają stylistykę obiektów.
Zalety francuskiego balkonu
Inwestorzy wybierający balkon typu francuskiego doceniają przede wszystkim znakomite doświetlenie pomieszczenia. Przez wysokie okno wpada znacznie więcej światła niż w przypadku tradycyjnych skrzydeł. Ponadto łatwiej i szybciej można przewietrzyć pomieszczenia mieszkalne, a także podziwiać widoki na zewnątrz. Pod tym względem balkon francuski oferuje takie same cechy jak tradycyjne balkony czy tarasy.
Warto dodać, że balkon francuski poprawi wygląd elewacji budynku, sprawiając, że dom wydaje się bardziej smukły. Zaletą mogą być także ciekawe dekoracyjne barierki na balkon francuski, które podkreślą styl obiektu. Z punktu widzenia konstrukcji, wykonanie takiego balkonu jest łatwiejsze i znacznie tańsze, niż tradycyjnego balkonu. Unika się wylewania płyty balkonowej, co także powoduje brak mostków cieplnych.
Wady balkonów francuskich
Nie ma konstrukcji, która byłaby bez wad. Balkon francuski przede wszystkim ma ograniczone możliwości, jeśli chodzi o korzystanie z przestrzeni przed domem. Nie da się wyjść na zewnątrz, ustawić mebli ogrodowych na balkonie czy przechowywać mniej potrzebnych przedmiotów. To powoduje, że traktowany jest jako dodatek w pokojach, które nie mają zaprojektowanego wyjścia na balkon.
Jak urządzić balkon typu francuskiego?
Część przeciwników balkonów francuskich żartuje, że jest to rozwiązanie, w którym architekt zaprojektował balkon, jednak wykonawca o nim zapomniał. Jeśli zdecydowałeś się na taką konstrukcję, udowodnij niedowiarkom, że może być prawdziwie atrakcyjnym elementem aranżacji budynku. Jak to zrobić?
Przede wszystkim zadbaj, żeby balustrada francuska zaskakiwała stylistyką i była zbieżna z pozostałymi elementami dekoracji. W balkonach francuskich balustrada może mieć długość około jednego metra bieżącego, dlatego koszty nie będą Cię mocno ograniczały. Producenci oferują wiele różnych konstrukcji, z których z pewnością wybierzesz coś wyjątkowego. Balustrady możesz zamontować do ściany zewnętrznej lub ścian wewnątrz otworu, co także daje ogromne możliwości aranżacyjne.
Francuski balkon bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie kwiatów. Na balustradzie bez problemów powiesisz doniczki z ulubionymi kolorowymi roślinami. Problemu nie będzie sprawiała ich pielęgnacja, ponieważ łatwo dostaniesz się do nich nawet nie wychodząc na zewnątrz. Dzięki temu balkon francuski w Twoim domu rzeczywiście będzie przypominał te znane z francuskich pałaców i paryskich uliczek.