Akryl szpachlowy – właściwości i zastosowanie

Akryl szpachlowy jest jednym z materiałów budowlanych tworzonych na bazie żywic poliakrylowych. Chętnie wykorzystywany jest w pracach budowlanych wykończeniowych przy rozmaitych zastosowaniach. Dlaczego ceniony jest przez budowlańców i gdzie można go stosować?

Akryl szpachlowy lekki – właściwości

Rysy i pęknięcia na ścianach to problem, który znany jest nie tylko mieszkańcom budynków wykonywanych z wielkiej płyty. Do ich zasłonięcia warto zastosować akryl szpachlowy, który charakteryzuje się trwale elastyczną konsystencją. Dzięki temu może zabezpieczyć szczeliny pęknięcia. Zaletą stosowania tego materiału jest też brak pęknięć i skurczu podczas wiązania. Akryl szpachlowy lekki można nakładać w cienkich warstwach, a jego struktura będzie odporna na niewielkie siły działające wewnątrz ścian czy sufitów.

Akryl lekki ceniony jest przez wykonawców bardziej, niż silikony, które mogą mieć podobne zastosowania. Mieszanki na bazie akrylu charakteryzują się szybszym wiązaniem i już po pół godziny masa jest gotowa do dalszej obróbki. Można ją szlifować za pomocą siatek budowlanych czy tarki murarskiej. Ponadto akryl szpachlowy można malować natychmiast po związaniu, a na powierzchni farby nie pozostają przebarwienia czy wykwity.

Akryl szpachlowy ma opinie materiału odpornego na mróz i różnice temperatur. Nie niszczą go także promienie słoneczne. Nie zaleca się jednak nakładania uniwersalnego akrylu szpachlowego na zewnątrz budynków, z uwagi na słabą odporność na działanie wilgoci. Producenci dostarczają jednak specjalistyczne akryle wodoodporne, co jest wyraźnie zaznaczone na opakowaniu.

Akryl szpachlowy – zastosowanie

Najważniejsza możliwość zastosowania akrylu szpachlowego została przedstawiona już powyżej. Ten materiał sprawdza się do wypełniania i wyrównywania pęknięć w ścianach czy sufitach. Z jego pomocą możesz też zasłonić ubytki i rysy. Charakteryzuje się znakomitą przyczepnością, dlatego możesz aplikować go na gładzie, tynki, czy związane z podłożem stare powłoki malarskie. Sprawdza się także przy maskowaniu połączeń w płytach gipsowo-kartonowych czy innych materiałach budowlanych.

Zobacz także:  Kolory do sypialni - jak wybrać?

Akryl szpachlowy doskonale nadaje się do spoinowania. Możesz zastosować go przy łączeniu płyt w suchej zabudowie. Wykorzystywany jest także przy osadzaniu stolarki okiennej i parapetów do wypełniania przestrzeni pomiędzy nimi a ścianą. Nie wchodzi w reakcję z metalami, dlatego bez obaw możesz stosować go nawet przy konstrukcjach sufitów podwieszanych.

Do czego jeszcze można wykorzystać akryl szpachlowy? Zastosowanie preparat znajduje również w tworzeniu sztukaterii budowlanej. Może z jego pomocą tworzyć powierzchnię do kreowania wzorów lub odtwarzać dekoracje architektoniczne. W tym wypadku ceniona jest możliwość łatwego formowania masy i szybkie wiązanie.

Akryl szpachlowy – jak stosować?

Z uwagi na możliwości zastosowania, akryl szpachlowy dostępny jest w opakowaniach o niewielkiej objętości. Najczęściej są to kartusze, które można aplikować za pomocą wyciskaczy do silikonu. W marketach budowlanych można znaleźć jeszcze mniejsze opakowania w postaci tubek. Przy większych powierzchniach roboczych możesz sięgnąć po akryl szpachlowy szybki we wiaderkach, które zawierają kilka kilogramów gotowej masy.

Akryl szpachlowy jest łatwy i przyjemny w aplikacji i można go nakładać tuż przed planowanym malowaniem. Powstałą masę dobrze rozprowadza się po powierzchni ścian i sufitów, a wystarczy użyć do tego szpachli. Musisz jednak pamiętać, że akryl szpachlowy szybko wiąże i już po pół godziny nie będzie możliwości modyfikowania kształtu powierzchni. Dlatego dobrze jest nakładać go w niewielkich partiach. W przypadku większych nierówności na ścianie rozważ, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie pokrycie gładzią całego pomieszczenia i stworzenie nowej powłoki.