Akryl szpachlowy – właściwości i zastosowanie

Akryl szpachlowy jest jednym z materiałów budowlanych tworzonych na bazie żywic poliakrylowych. Chętnie wykorzystywany jest w pracach budowlanych wykończeniowych przy rozmaitych zastosowaniach. Dlaczego ceniony jest przez budowlańców i gdzie można go stosować?

Akryl szpachlowy lekki – właściwości

Rysy i pęknięcia na ścianach to problem, który znany jest nie tylko mieszkańcom budynków wykonywanych z wielkiej płyty. Do ich zasłonięcia warto zastosować akryl szpachlowy, który charakteryzuje się trwale elastyczną konsystencją. Dzięki temu może zabezpieczyć szczeliny pęknięcia. Zaletą stosowania tego materiału jest też brak pęknięć i skurczu podczas wiązania. Akryl szpachlowy lekki można nakładać w cienkich warstwach, a jego struktura będzie odporna na niewielkie siły działające wewnątrz ścian czy sufitów.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Akryl lekki ceniony jest przez wykonawców bardziej, niż silikony, które mogą mieć podobne zastosowania. Mieszanki na bazie akrylu charakteryzują się szybszym wiązaniem i już po pół godziny masa jest gotowa do dalszej obróbki. Można ją szlifować za pomocą siatek budowlanych czy tarki murarskiej. Ponadto akryl szpachlowy można malować natychmiast po związaniu, a na powierzchni farby nie pozostają przebarwienia czy wykwity.

Akryl szpachlowy ma opinie materiału odpornego na mróz i różnice temperatur. Nie niszczą go także promienie słoneczne. Nie zaleca się jednak nakładania uniwersalnego akrylu szpachlowego na zewnątrz budynków, z uwagi na słabą odporność na działanie wilgoci. Producenci dostarczają jednak specjalistyczne akryle wodoodporne, co jest wyraźnie zaznaczone na opakowaniu.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Akryl szpachlowy – zastosowanie

Najważniejsza możliwość zastosowania akrylu szpachlowego została przedstawiona już powyżej. Ten materiał sprawdza się do wypełniania i wyrównywania pęknięć w ścianach czy sufitach. Z jego pomocą możesz też zasłonić ubytki i rysy. Charakteryzuje się znakomitą przyczepnością, dlatego możesz aplikować go na gładzie, tynki, czy związane z podłożem stare powłoki malarskie. Sprawdza się także przy maskowaniu połączeń w płytach gipsowo-kartonowych czy innych materiałach budowlanych.

Zobacz także:  Jak zamontować parapet zewnętrzny?

Akryl szpachlowy doskonale nadaje się do spoinowania. Możesz zastosować go przy łączeniu płyt w suchej zabudowie. Wykorzystywany jest także przy osadzaniu stolarki okiennej i parapetów do wypełniania przestrzeni pomiędzy nimi a ścianą. Nie wchodzi w reakcję z metalami, dlatego bez obaw możesz stosować go nawet przy konstrukcjach sufitów podwieszanych.

Do czego jeszcze można wykorzystać akryl szpachlowy? Zastosowanie preparat znajduje również w tworzeniu sztukaterii budowlanej. Może z jego pomocą tworzyć powierzchnię do kreowania wzorów lub odtwarzać dekoracje architektoniczne. W tym wypadku ceniona jest możliwość łatwego formowania masy i szybkie wiązanie.

Akryl szpachlowy – jak stosować?

Z uwagi na możliwości zastosowania, akryl szpachlowy dostępny jest w opakowaniach o niewielkiej objętości. Najczęściej są to kartusze, które można aplikować za pomocą wyciskaczy do silikonu. W marketach budowlanych można znaleźć jeszcze mniejsze opakowania w postaci tubek. Przy większych powierzchniach roboczych możesz sięgnąć po akryl szpachlowy szybki we wiaderkach, które zawierają kilka kilogramów gotowej masy.

Akryl szpachlowy jest łatwy i przyjemny w aplikacji i można go nakładać tuż przed planowanym malowaniem. Powstałą masę dobrze rozprowadza się po powierzchni ścian i sufitów, a wystarczy użyć do tego szpachli. Musisz jednak pamiętać, że akryl szpachlowy szybko wiąże i już po pół godziny nie będzie możliwości modyfikowania kształtu powierzchni. Dlatego dobrze jest nakładać go w niewielkich partiach. W przypadku większych nierówności na ścianie rozważ, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie pokrycie gładzią całego pomieszczenia i stworzenie nowej powłoki.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac